30" Built-In CleanDesign Electric Cooktop - JP340WJWW
30" Built-In CleanDesign Electric Cooktop
Model: JP340WJWW






30" Built-In CleanDesign Electric Cooktop
Model: JP340WJWW
Replaced By
Ge® 30" Built-in Knob Control Electric Cooktop
Model: JP3030DWBB

$594.00
Was$1,149.00Save $555.00 (48%)
Key Features
Ceramic glass cooktop
Ribbon heating elements
Frameless design
Hot surface indicator lights
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Ceramic glass cooktop
A smooth cooktop surface makes cleaning quick and easy
Ribbon heating elements
Provides powerful heat beneath the smooth glass surface to ensure even heat and fast warm-up times
Frameless design
A smooth and seamless cooktop surface makes cleaning quick and easy
Hot surface indicator lights
Illuminate when the cooking surface is active and hot, adding convenience and safe caution
Certifications
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Style | Smoothtop |
| Cooktop Burner Type | Smoothtop |
| Cooktop Surface | Patterned White on Black Glass Ceramic |
| Indicator Lights | Surface Element "ON" |
| Control Type | Infinite Heat Rotary |
| 6" Heating Element(s) | 2 Ribbon (1,200W) |
| Control Location | Right Side |
| 8" Heating Element (s) | 2 Ribbon (2,000W) |
| Dishwasher Safe Knobs | Yes |
| Cooktop Burner Type | 4 Ribbon |
| Indicator Lights | 1 Hot Surface |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Net Weight | 33 lb |
| Cooktop Size | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 38 lb |
| Cabinet Width | 30 in |
| Overall Depth | 20 7/8 in |
| Overall Height | 3 1/4 in |
| Overall Width | 29 3/4 in |
| Cutout Width (in) | 28.5 |
| Cutout Depth (in) | 19.625 |
ACCESSORIES
| Optional Flush Mount Kit | JXFLMTW (True White) |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 208V | 4.8 |
| KW Rating at 240V | 6.4 |
| Amp Rating at 208V | 30 |
| Amp Rating at 240V | 30 |
APPEARANCE
| Flushmount Capable | Yes |
| Frameless | Yes |
| Color Appearance | White on White |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
Other
| Cooktop Size | 30 in |
Dimensions & Weight
| Width | 29.75 in. |
| Height | 3.25 in. |
| Length | 20.88 in. |
| Weight | 33 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.75 in. |
| Shipping Height | 8.25 in. |
| Shipping Length | 25.88 in. |
| Shipping Weight | 73 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 73 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.17 ft³ |
| Dimensional Weight | 14.52 lbs. |
| Total of Cubes | 1.17 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 14.52 lbs. |
Where to Buy GE Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.










