$2,550.00
Was$2,805.00Save $255.00 (9%)
Monogram 24" Bar Refrigerator with Icemaker - ZIBS240NSS
$2,550.00
Was$2,805.00Save $255.00 (9%)
Key Features
Digital touch controls
Statement and Minimalist Collection Refrigerator Handles (sold separately)
Automatic icemaker with removable ice bin
Spacious interior with removable spillproof glass shelves and full-extension wine racks
Soft interior LED lighting
Convenient 24" Configuration
Flush Inset Installation Capable
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Digital touch controls
Provide precise temperature settings for cooling all types of beverages, and a LED display allows easy viewing of temperatures
Statement and Minimalist Collection Refrigerator Handles (sold separately)
Designed to enhance choice and customization, Statement and Minimalist Collection refrigerators do not come with handles. Handles must be chosen separately and ordered through a Monogram representative
Automatic icemaker with removable ice bin
Makes up to 8 pounds of ice per day
Spacious interior with removable spillproof glass shelves and full-extension wine racks
Accommodates beverages and fresh foods of all types and sizes, and puts them all within easy reach
Soft interior LED lighting
Automatically illuminates when the door is open, but can be activated by an internal on/off switch
Convenient 24" Configuration
Is fully finished on all sides to allow installation virtually anywhere in the home
Flush Inset Installation Capable
Allows near-seamless integration with surrounding cabinetry
Certifications
CEC Regulated
California Prop 65
Lead Leaching NSF61/AB100 Compliant
Lead Leaching NSF61/AB100 Third Party Certified
Lead Leaching NSF61/AB100 applicable
Specifications
Warranty
| Parts | 2 Year |
| Labor | 2 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Side Air Clearances | 0 in |
| Overall Width | 23.5 in |
| Back Air Clearances | 0 in |
| Overall Depth | 23.1875 in |
| Top Air Clearances | 0 in |
| Overall Height | 34.125 in |
| Approximate Shipping Weight | 120 |
| Net Weight | 110 |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet & Door Insulation | Foam |
APPEARANCE
| Handle | Separate Purchase Required |
| Door Style | Solid Door |
| Door Swing | Hinges on Right Only |
| Handle Purchased Separately | Requires Statement Handle Kit (ZXGP1H1PPSS) or Minimalist Handle Kit (ZXGP1H1CPSS) |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Door Stops | 110 Degree |
| Toe kick | Black installed, Stainless included |
| Handle Purchased Separately | Requires Statement Handle Kit (ZXGP1H1PWSS) or Minimalist Handle Kit (ZXGP1H1CPSS) |
| Installation | Built-In or Free-Standing,Flush Appearance |
FEATURES
| Spillproof Glass Shelves | 2 encapsulated half-width, 1 encapsulated full-width |
| Refrigerant Type | R600a |
| Interior Lighting | LED |
| Sabbath Mode | Yes |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Ice Scoop | Yes |
| Slide-Out Wine Shelf | 1 Half-size with wood front |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Product Type | Bar Refrigerator with Icemaker |
| OU Certified | No |
| Control Location | Front Top, Recessed |
| Number of Cooling Zones | 1 |
| Collection | Statement,Minimalist |
| Control Type | Electronic,Digital Temperature Display |
| Icemaker | With Full Extension Slides,Crescent-Shaped Ice |
| Short Description | 24 Stainless Steel Bar Refrigerator |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 4.25 cu ft |
POWER / RATINGS
| Electrical Requirements | 120 V; 60 Hz; 2A |
| Energy Consumption (kWh/year) | 575 |
| Hertz | 60 |
Dimensions & Weight
| Width | 23.5 in. |
| Height | 34.13 in. |
| Length | 23.19 in. |
| Weight | 110 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.5 in. |
| Shipping Height | 39.13 in. |
| Shipping Length | 28.19 in. |
| Shipping Weight | 150 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 150 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.76 ft³ |
| Dimensional Weight | 133.78 lbs. |
| Total of Cubes | 10.76 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 133.78 lbs. |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 2-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 2-year entire appliance |
| Warranty Notes | Limited 5-Year Sealed System,Extended 12-Year Sealed System Parts Only,See written warranty for full Details |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Monogram Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.

















