$454.00
Was$769.00Save $315.00 (41%)
Top Control Hybrid Tub Dishwasher with Dry Boost & 52 dBA - GDT565HSYSS
$454.00
Was$769.00Save $315.00 (41%)
Key Features
Hybrid Tub Dishwasher
High Wash Performance
Adjustable Upper Rack
Choose Your Cycle
ENERGY STAR® Dishwasher
Quiet 52 dBA Dishwasher
Extra Large Capacity
Flush Installation
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Hybrid Tub Dishwasher
Experience the perfect blend of sleek stainless steel and lasting durability. The hybrid design combines a stainless steel inner door with a durable plastic tub, ensuring reliability with every wash.
High Wash Performance
Get a complete wash with no pre-rinse, thanks to a variety of powerful wash cycles. No matter how many dishes you load or how dirty they are, rest assured you'll get spotless results every time
Adjustable Upper Rack
Enjoy flexible loading with an adjustable upper rack. Easily move it up or down to fit bottles, large platters and other items as tall as 10.5
Choose Your Cycle
This dishwasher offers a heavy wash, normal wash, rinse cycle and 1-hour wash cycle for outstanding wash performance and clean dishes every time, no matter the load size
ENERGY STAR® Dishwasher
This efficient, ENERGY STAR® dishwasher saves energy without sacrificing features or functionality
Quiet 52 dBA Dishwasher
This quiet dishwasher provides a powerful clean without unwanted noise or disturbances. A status light on the door lets you know when it's running
Extra Large Capacity
This extra large capacity dishwasher has enough space for 14 place settings and large dishware, making cleanup easy after gatherings
Flush Installation
Cabinet-depth flush installation ensures your dishwasher blends in with the design of your kitchen, and it doesn't reduce rack capacity
Top or Side Mount Installation Brackets
Easily mount the dishwasher under your countertop or to the side of your cabinets using installation brackets for any type of countertop
Steam + Sani
Save time with a Steam option that loosens tough soils before the wash cycle begins, so you get a complete clean with no pre-rinsing or soaking necessary. Plus, a Sanitization cycle reduces 99.999% of bacteria on dishes
Dry Boost™
Dry Boost gets hard-to-dry items like plastics up to 3x drier compared to heated dry
AutoSense Wash Cycle
This energy efficient dishwasher has an AutoSense cycle that detects the soil level and amount of dishes, then automatically adjusts wash settings for the ultimate clean
Reliable Performance
This American made dishwasher is durable, long-lasting and dependable. Its consistent performance will give you totally clean and dry dishes with every cycle
Water Leak Sensor
This dishwasher features Active Flood Protect, preventing potential overflows for greater peace of mind. A water sensor cancels the wash cycle before a flood can occur and alerts you with blinking lights and a tone
Hard Food Disposer
The Piranha™ hard food disposer with a removable filter has a stainless steel blade that rotates at 3,600 RPM, preventing large particles from clogging the wash arms and ensuring consistently clean dishes
Specifications
FEATURES
| Wash System | 3-Level |
| Sensor | Clean Sensor |
| Tub Type | Tall Tub |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| OU Certified | No |
| Number of Place Settings | 16 |
| Tub Liner | Gray Plastic |
| Dishwasher Options | Wash TempBoost |
| Latch | Center Pull |
| Number of Options | 6 |
| Style | Built-In Top Control |
| Water Filtration System | 100% Filtration with Piranha Hard Food Disposer and Removable Filter |
| Cutlery Tray | Optional 3rd rack (GPF3RACK) |
| Rack Features | Chop stick slots |
| Racking Material | Nylon |
| Door Liner | Clean Design with Stainless Steel |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Rack Color | Silver |
| Dispenser | Rinse Aid |
| WiFi Connect | Optional (Requires part no. PBX23W00Y1) |
| Control Type | Top Controls |
| Dishwasher Drying Features | Dry Boost™ |
| Wash Arms | Upper |
| Wash System Features | Piranha™ Hard Food Disposer with removable filter |
| Exterior Style | Traditional |
| Active Flood Protection | Active Flood Protect |
| Product Type | Built-In |
| Upper Rack | Removable |
| Dishwasher Control Features | Last Cycle Memory |
| Number of Cycles | 4 |
| Tub and Door Liner | Hybrid Stainless Steel Interior |
| Sabbath Mode | Yes |
| Showroom Power Mode | Yes |
| Control Type | Fully Integrated Inlaid Electronic Buttons |
| Control Type | 6 Touchpads |
| Dishwasher Control Features | 3 Digit Countdown Display with 1 "Clean" light / 1 "Sanitized" light Cycle Progress Indicators |
| Dishwasher Control Features | Audible End-of-Cycle Signal |
| Dishwasher Cycles | AutoSense |
| Dishwasher Cycles | Heavy Wash |
| Dishwasher Cycles | 1 Hour Wash |
| Dishwasher Drying Features | Calrod Heater |
| Dishwasher Options | Dry Boost™ (High) |
| Dishwasher Options | Dry Boost™ (Normal) |
| Dishwasher Options | Steam + Sani (Certified to NSF Standard 184) |
| Dishwasher Options | Start/Reset |
| Dishwasher Options | Lock Controls |
| Dishwasher Options | Delay Start 1-12 Hr. with Countdown |
| Dishwasher Options | Steam PreWash |
| Dishwasher Options | Sabbath Mode |
| Dispenser | Detergent |
| Rack Features | 1 Piece Silverware Basket with 3 Cell Covers |
| Rack Features | 1 Utility Shelf with Stem Safe |
| Rack Features | Ball-Tipped Tines |
| Upper Rack | Adjustable |
| Upper Rack | 1 Stem Safe Shelf |
| Wash Arms | Middle |
| Wash Arms | Lower |
| Wash System Features | Automatic Temperature Control |
| Wash System Features | Automatic HotStart |
| Wash System Features | Fill Level Pressure Sensor |
| Wash System Features | Active Flood Protect |
APPEARANCE
| Handle | Towel Bar |
| Installation | Side Installation or Top Installation Included |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Door Style | Flat Door |
| Door Appearance | Full-length flat door |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Installation | Built-Up Floor Capable |
POWER / RATINGS
| Power Connection | Optional cord kit (GPFCORD - WX09X70910, WX09X70911) |
| Energy Consumption (kWh/year) | 240 |
| Hertz | 60 |
| Electrical Requirements | 120V ; 60Hz ; 7.1A |
| Watts | 792 |
| Calrod Heater Watts | 800/500 |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Height w/ Legs Retracted - Minimum Height | 33.375 in |
| Overall Depth | 24 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Net Weight | 60 lb |
| Approximate Shipping Weight | 75 lb |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 34.625 in |
| Overall Width | 23.75 in |
| Overall Height | 33.375 in |
| Depth with Door Open | 27.5 in |
| Cutout Height (in) | 33.5 |
| Cutout Width (in) | 24 |
| Cutout Depth (in) | 24 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | 52 dBA |
ACCESSORIES
| Optional Accessories | Optional cord kit (GPFCORD) |
| Optional Accessories | Optional 3rd rack (GPF3RACK) |
| Optional Accessories | Optional 12' drain hose kit (WD24X10065) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.



























