$1,449.95
- DWVZSN24G
$1,449.95
Key Features
Custom Panels and Handles
Engineering Excellence
8 Wash Cycles
Extra-Strength Cleaning
Smart Wash Technology
Heated Dry
Minimal Noise
Spacious Interior
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Custom Panels and Handles
Outfit your 3-rack Autograph Edition 24 in. Tallac Series dishwasher with a beautiful Satin Stainless Steel door panel with an elegant Polished Gold handle
Engineering Excellence
Achieve a spotless wash with a professional 304-grade stainless steel 3-rack dishwasher designed to be energy-conscious and sleek
8 Wash Cycles
Choose from 8 different wash cycles, including a 50-minute Super Mode that cleans soiled dishes quicker while remaining energy-efficient
Extra-Strength Cleaning
Specialty Intensive and Intensive Plus modes take care of heavily soiled items by adding extra time to each wash cycle
Smart Wash Technology
An auto-sensing system determines the type of cycle and pressure required, limiting water usage to an energy-efficient 3.4 gallons per load
Heated Dry
Tallac series dishwashers feature a premium Heated Dry Mode that utilizes the unit’s heating elements to more effectively dry dishes
Minimal Noise
Enjoy peace in the kitchen while getting a spotless wash every time thanks to an ultra-low 51 dBa decibel level during operation
Spacious Interior
Two adjustable racks provide flexibility to load dishes up to 13 inches tall and fit up to 15 place settings, in addition to a removable third utensil rack
Satin Stainless Steel
ZLINE's Satin Stainless Steel finish is a circular, non-directional, professionally styled stainless steel that is rust, scratch, and fingerprint-resistant
A Revolutionary Design
Created to combat the ongoing problem of stainless steel smudging, Satin Stainless Steel has a deeper, metallic gray hue that elevates your kitchen’s potential
Cutlery Basket
Enjoy even more space for washing utensils with a cutlery basket designed to fit in multiple compartments in the lower rack
Delay Timer
Control when to schedule your heaviest washes with a convenient Delay Timer function that sets programs up to 19 hours in advance
Integrated Controls
Select wash cycles and other functions with a gentle touch thanks to a concealed, sleekly designed top control digital panel
Triple-Filter Cleaning
A triple-filter system easily separates soiled water and clean water in different chambers to achieve better performance
Environmentally Conscious
CEE Tier 1 ENERGY STAR certification ensures maximum water and energy efficiency by using an advanced eco-wash mode
Professional Installation Required
This product requires professional installation to ensure optimal plumbing and electrical performance and a seamless built-in look
Manufacturer Warranty
Enjoy peace of mind with a 1-year parts and labor warranty
Additional Assembly
This dishwasher and its door panel and handle will ship in multiple boxes and require professional assembly
Panel Ready Exterior
Easily match the style of your kitchen with ZLINE’s panel ready exterior.
Quiet Cycles
You can enjoy a peaceful kitchen while getting a spotless wash, every time
Energy Saving
ENERGY STAR certified with CEE Tier 1 rating, surpassing industry guidelines for water and energy efficiency.
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
Other
| Brand | ZLINE Kitchen and Bath |
| Product Dimension | 23.6" W x 21.7" D x 33.9" H |
| Cutout Dimension | 24" W x 24" D x 34.13" H |
| Motor Wattage | 108 |
| Control Location | Top Control |
| Number of Cycles | 8 |
| Rack Material | Nylon |
| Number of Place Settings | 15 |
| Noise Level | 51 Decibels |
| Supply Voltage | 120V/60Hz |
| Dedicated Circuit | 120V/15A |
| Rated Current | 12A |
| Installation Type | Plug In - 3 Prong - Nema5-15 |
| Control Type | Button |
| Material | Stainless Steel Tub |
| Warranty | 1 Year Parts |
| Certifications | Energy Star, CEC, UL |
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | 116.4 lbs. |
| Width | 23.5 Inch |
| Height | 33.9 Inch |
| Weight | 116.4 lbs |
| Depth | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | - |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | 156.4 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 156.4 lbs. |
| Source | Manufacturer |
| Shipping Width | 28.5 Inch |
| Shipping Height | 38.9 Inch |
| Shipping Weight | 156.4 lbs |
| Total of Shipping Weight | 156.4 lbs |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
Dimensions
| Dimensions: | 23.5 in. W x24.25 in. D x 33.75 in. H |
| Product Width (in.): | 23.50 |
| Product Height (in.): | 33.90 |
| Dishwasher Size (Width): | 24 in. |
Details
| Color/ Finish Family: | Satin Stainless Steel |
| Hardware Color/Finish: | Polished Gold |
| Number of Cycles: | 8 |
| Decibles: | 51 |
| Control Type: | Button Control |
| Drying Process: | Turbo Fan Drying |
| Product Weight (lb.): | 116.4 |
| Max Plate Size: | 13 |
| Power Cord: | Power Cord Included |
| Voltage: | 120vac |
| Frequency: | 60Hz |
| Amps: | 12A |
| Silverware Basket Location: | Bottom Rack Center |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings: | Energy Star, CEC, UL |
| Manufacturer Warranty: | 1 year parts and labor |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.






















