30" Built-In Double Wall Oven - JTP55SPSS
30" Built-In Double Wall Oven
Model: JTP55SPSS






Product Video

30" Built-In Double Wall Oven
Model: JTP55SPSS
Replaced By
Ge® 30" Smart Built-in Self-clean Double Wall Oven
Model: JTD3000SNSS

$1,894.00
Was$3,099.00Save $1,205.00 (39%)
Key Features
Double oven 8.8 cu. ft. total oven capacity (4.4 cu. ft. upper / 4.4 cu. ft. lower)
Self-clean oven (both ovens)
TrueTemp oven system (upper and lower oven)
Interior oven light
Eight-pass bake element
Hidden bake oven interior
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Double oven 8.8 cu. ft. total oven capacity (4.4 cu. ft. upper / 4.4 cu. ft. lower)
More room for cooking more dishes at once
Self-clean oven (both ovens)
Cleans the oven cavity without the need for scrubbing
TrueTemp oven system (upper and lower oven)
Even heat distribution and maximum oven control
Interior oven light
Illuminates the oven interior
Eight-pass bake element
Interior heating element loops eight times to distribute heat quickly and evenly for optimal baking results
Hidden bake oven interior
Conceals the lower oven element to simplify cleaning
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| Oven Interior Dimensions (upper) | 24 x 17 1/2 x 18 1/4 |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 28-1/2 x 51-13/16 x 23-1/2 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.75 in. |
| Height | 52.88 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 236 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.75 in. |
| Shipping Height | 57.88 in. |
| Shipping Length | 28.5 in. |
| Shipping Weight | 276 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 276 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 21.39 ft³ |
| Dimensional Weight | 265.94 lbs. |
| Total of Cubes | 21.39 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 265.94 lbs. |
POWER / RATINGS
| Bake Wattage | 2100W |
| KW Rating at 240V | 9 |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| Broiler Wattage | 2400W |
| Amp Rating at 240V | 40 |
| KW Rating at 208V | 6.8 |
FEATURES
| Oven Cooking Modes | Thermal Bake |
| Oven Interior | Oven Interior Light (Both Ovens) |
| Cooking Technology | Traditional |
| Oven Features | 8-Pass Bake Element |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Configuration | Double Oven |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 7 / 7 |
| Temperature Management System | True Temp System |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions (Both Ovens) |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean (Both Ovens) |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Delay Bake Option |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Light Self Clean Mode (Both Ovens) |
| Oven Control Features | Optional Clock Display |
| Oven Features | 6-Pass Broil Element/ Variable Broil |
| Oven Interior | Hidden Bake |
| Oven Rack Features | 2 Heavy-Duty Oven Racks (Both Ovens) |
APPEARANCE
| Frameless Oven Door(s) | Black Glass |
| Oven Door Features | Big Hearth Oven Window |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Installation | Above Warming Drawer |
| Handle Design | D-shaped |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 236 lb |
| Oven Interior Dimensions (upper) | 24 x 17 1/2 x 18 1/4 |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 28-1/2 x 51-13/16 x 23-1/2 |
| Oven Interior Dimensions (lower) | 24 x 17 1/2 x 18 1/4 |
| Approximate Shipping Weight | 257 lb |
| Overall Depth | 23 1/2 in |
| Overall Height | 52 7/8 in |
| Overall Width | 29 3/4 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
CAPACITY
| Capacity (Cu. Ft.) | 4.4 Upper / 4.4 Lower |
Where to Buy GE Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











