36" Built-In Touch Control Induction Cooktop - PHP9036DJBB
36" Built-In Touch Control Induction Cooktop
Model: PHP9036DJBB
















Product Video

360 View
36" Built-In Touch Control Induction Cooktop
Model: PHP9036DJBB
Replaced By
Ge Profile™ Energy Star® 36" Built-in Touch Control Induction Cooktop
Model: PHP9036DTBB

$2,198.00
Was$2,699.00Save $501.00 (19%)
Key Features
Auto-Pan Size Detection
Worry-free Pan Detection
Kitchen timer
Red LED with Black Glass Surface
Control lock capability
Hot surface indicator lights
Five Induction Elements
Digital Touch Controls
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Auto-Pan Size Detection
Smart heating elements that efficiently adjust heating area to the size of your pans
Worry-free Pan Detection
Smart burners turn off when cookware is removed, so you don’t have to worry
Kitchen timer
Helps coordinate meal preparation and cooking
Red LED with Black Glass Surface
Achieve a modern look that complements the entire kitchen
Control lock capability
Protects against unintended activation
Hot surface indicator lights
Know when elements are too hot to touch with a quick glance
Five Induction Elements
Rapid, precise heating with a cool-to-the-touch surface that’s easy to clean
Digital Touch Controls
Accurately control your heating on a surface that’s easy to clean
SyncBurners
Evenly heat large cookware (griddles) with two 7" synchronized elements you can control with the touch of a button
Fit Guarantee
Replacing a similar cooktop from GE Appliances or another brand? GE cooktops are guaranteed for an exact fit or GE Appliances will pay up to $100 toward modifications. See offer criteria and details
Power Boil (11" 3,700-Watt Induction Element)
Rapidly boil water with GE's most powerful induction element
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
UL
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 4.625 in |
| Cabinet Width | 36 in |
| Overall Width | 36 in |
| Overall Depth | 20.375 in |
| Cooktop Size | 36 in |
| Approximate Shipping Weight | 55 lb |
| Net Weight | 48 lb |
| Cutout Width (in) | 33.875 |
| Cutout Depth (in) | 19.125 |
FEATURES
| Cooktop Burner Type | 5 Induction Elements |
| Melt Setting | Yes |
| Fuel Type | Electric |
| Element - Left Front | 7" 2500W |
| Element - Right Front | 8" 3200W |
| Indicator Lights | Surface Element "ON" |
| Control Location | Front Center |
| Cooktop Type | Induction |
| Cooktop Surface | Black Ceramic Glass |
| Cooktop Control Features | Sync-Burners Capability |
| Timer | Yes |
| Element - Left Rear | 7" 2500W |
| Control Type | Electronic Touch |
| Element - Center | 11" 3700W |
| Element - Right Rear | 6" 1800W |
| Power Cord Length | 36" |
| Product Type | Cooktop |
| Cooktop Control Features | All-Off Control |
| Cooktop Control Features | Control Lock Capability |
| Cooktop Control Features | Kitchen timer |
| Cooktop Control Features | Melt Setting |
| Indicator Lights | 5 Hot Surface |
| Indicator Lights | Red |
| Indicator Lights | Setting Level Indicators |
APPEARANCE
| Frame Color / Material | Stainless Steel |
| Color Appearance | Black |
| Frameless | Yes |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Amp Rating at 240V | 50 |
| KW Rating at 208V | 9.6 |
| KW Rating at 240V | 11.1 |
| Amp Rating at 208V | 50 |
| Hertz | 60 |
| Electrical Requirements | 208/240V |
Other
| Cooktop Size | 36 in |
Dimensions & Weight
| Width | 36 in. |
| Height | 4.63 in. |
| Length | 20.38 in. |
| Weight | 48 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 41 in. |
| Shipping Height | 9.63 in. |
| Shipping Length | 25.38 in. |
| Shipping Weight | 88 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 88 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.96 ft³ |
| Dimensional Weight | 24.41 lbs. |
| Total of Cubes | 1.96 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 24.41 lbs. |
Where to Buy GE Profile Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











